- Etusivu
- Masino Group
- Ihmiset ja ura
- Uratarinat
- Hanne Tuomainen kouluttautui työn ohessa kirjanpitäjäksi
Kirjanpitäjän työssä on rutiinia ja vaihtelua – Hanne Tuomainen kouluttautui Masinolla taloushallinnon ammattilaiseksi
Hanne Tuomainen aloitti Masinolla aulapalvelussa, mutta opiskeli pian oppisopimuksella taloushallinnon ammattilaiseksi. Masino Oy:n kirjanpitäjänä toimiva Hanne käynnistää päivänsä rutiineilla ja nauttii työn monipuolisuudesta. Arjessa ilahduttaa oma tiivis työyhteisö ja koko yrityksen lämmin henki.

Restonomiksi valmistunut Hanne törmäsi Masinon työpaikkailmoitukseen reilut viisi vuotta sitten, kun edellinen pesti toisen yrityksen aulapalvelussa oli tulossa päätökseensä. Ilmoituksessa vakuutti monipuolinen työnkuva.
”Alkuun jännitin, miten onnistun ottamaan haltuun uuden toimialan ja tuotteet. Aiempi työni liittyi kosmetiikkaan ja päivittäistavaratuotteisiin. Hyppy teollisuuden puolelle sujui kuitenkin lopulta hyvin”, Hanne muistelee.
Hiljalleen Hannen alue laajeni aulasta avustaviin taloushallinnon tehtäviin, kirjanpitoon, myyntireskontraan ja perintään.
”Masinolla kannustetaan kouluttautumaan ja päivittämään omaa osaamista. Aika nopeasti aulassa aloitettuani minulta kysyttiin, olisinko kiinnostunut kirjanpidosta. Niin päädyin opiskelemaan taloushallinnon ammattitutkinnon töiden ohessa.”